Zwiedzanie

Osoby indywidualne mogą zobaczyć wnętrze świątyni 30 min. przed każdym nabożeństwem.

Grupy zorganizowane mogą umówić się na zwiedzanie obiektu, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i warunków w kancelarii parafialnej. Opłata za zwiedzanie wynosi 200 zł. od grupy (grupa to max. 30 osób).

Uwaga: Osoby w nieodpowiednim stroju (krótkie spodenki, szorty, koszulki na ramiączkach, itd.) nie są wpuszczane do świątyni.

 

 

W każdej sprawie, proszę dzwonić od poniedziałku, do piątku o godz. 11.00.

Sobota, Niedziela: Kancelaria nieczynna.

 

 

Przed wizytą w kancelarii, serdecznie prosimy o telefon celem umówienia się na konkretną godzinę. Jeśli nie odbieramy telefonu, to trwa nabożeństwo lub inna posługa.

 

 

 

Tel. do kancelarii: 600 216 059

Na terenie obiektu znajduje się ścieżka edukacyjna "Prawosławne dziedzictwo".

 

Cerkiew sosnowiecka jest obiektem zabytkowym, wpisanym do rejestru zabytków . Powstała w roku 1889, nosi wezwanie Wiery, Nadziei, Luby i ich matki Zofii - rzymskich męczennic z czasów cesarza Hadriana. Świątynia zbudowana jest z czerwonej cegły i betonu. Nietuzinkową ciekawostką jest czteropiętrowa dzwonnica, umieszczona nad sklepieniem. Dębowy ikonostas, czyli ścianę z ikonami, która oddziela miejsce ołtarzowe od miejsca przeznaczonego dla wiernych, wykonał moskiewski mistrz Lebiediew, a fundatorami tego dzieła byli bracia Schönowie. Centralna część ikonostasu zawiera ikony Chrystusa, św. Włodzimierza oraz św. Zofii z córkami. Ciekawostką jest ikona Matki Boskiej Częstochowskiej, podarowana przez kolejarzy z Częstochowy, jak również piękna ikona przedstawiająca patronki cerkwi ufundowana przez Włodzimierza Diebila. Parafia prawosławna powstała w roku następnym, 1890. Urokliwy wystrój wnętrza nie ulega zasadniczym zmianom od ponad wieku.

Umiejscowienie tej świątyni jest nietypowe – nie została zbudowana w prestiżowym miejscu, co więcej umieszczono ją za dworcem kolejowym, poza strukturą ówczesnego centrum miasta – być może dzięki temu jako jedyna z trzech sosnowieckich cerkwi ostała się do dnia dzisiejszego..​.